Je lepšia voda z obecného vodovodu, alebo vlastná studňa?

Dilema, ktorá rieši pomerne dosť ľudí: je výhodnejšia studňa, alebo obecný vodovod? A hrozia pri užívaní vody z vlastnej studne nejaké riziká? A podľa čoho sa vlastne pozná, že je voda kvalitná? Odpovede na zásadné otázky nájdete v tomto článku.

Výhody a negatíva vody z obecného vodovodu

Začnime vodou z obecného vodovodu, ktorú využíva drvivá väčšina slovenskej populácie. Niektorí nemajú na výber, iní sa nechceli zaoberať realizáciou vlastnej studne. Profi vodoinštalatéri podotýkajú, že na bežnej vode obvykle nie je nič zlé. Naopak je dohliadané na to, aby zodpovedala normám a neobsahovala chemikálie a škodliviny. Napriek tomu môže spôsobiť určité komplikácie – napríklad v momente, keď ju obec na pár hodín „vypne“. Ďalšie problémy súvisia s tvorbou vodného kameňa. Užívatelia vody z obecného vodovodu sa často sťažujú na prítomnosť chlóru. Ten je však nevyhnutný, pretože eliminuje nežiaduce mikroorganizmy v podobe baktérií, rias a pod. Voda môže odrádzať belavou farbou, avšak je pitná a je možné ju využívať na ľubovoľné účely.
Skutočným negatívom vody z obecného vodovodu je fakt, že si nemôžete byť istí jej tvrdosťou. Príliš tvrdá voda časom zanesie spotrebiče, takže je vhodné si ju „zmäkčovať“.
A ako také zmäkčovanie vody prebieha? Nami opýtaný inštalatér upresnil, že sa často zmäkčuje pomocou iónovej výmeny, čo je zrejme nekvalitnejšia a súčasne najvyužívanejšia metóda. K ďalším spôsobom patrí napr. reverzná osmóza.

A ako je na tom vlastná studňa?

Oplatí sa vôbec – s ohľadom na vyššie uvedené pozitíva vody z obecného vodovodu – obstaranie studne? Z finančného hľadiska určite áno. Aj studňa vás síce bude niečo stáť (okrem obstarávacích nákladov počítajte aj s nákladmi na čistenie a občasné testovanie kvality), ale z dlhodobého hľadiska pravdepodobne ušetríte, a navyše nebudete závislí od zdroja vody z obecného vodovodu. Ak sa rozhodnete pre vlastnú studňu, budete si musieť zaobstarať aj vhodné čerpadlo. Potom budete mať vodu kedykoľvek k dispozícii. Celkové náklady však môžu atakovať aj hranicu stotisíc korún. V praxi záleží na zvolenom type studne, jej hĺbke a ďalších faktoroch. Problém môže nastať v prípade nekvalitne uskutočnenej studne, do ktorej sa dostane väčšie množstvo dusičnanov či inej škodliviny. Potom nezostáva, než studňu ručne vyčistiť a zaisti, aby sa nič podobné v budúcnosti neopakovalo. A čo sa týka tvrdosti, aj voda zo studne môže obsahovať nadmerné množstvo železa a mangánu a treba ju zmäkčiť. Resumé? Výber zdroja vody je o prioritách. Pokiaľ za vodu nechcete platiť a zároveň tiahnete k čo najmenej závislému bývaniu, nechajte si vykopať studňu. V prípade vody z obecného vodovodu sa zase nebudete musieť zaoberať kvalitou. Alebo si zriaďte studňu a ponechajte aj pripojenie k obecnému vodovodu – vodu zo studne využijete ako úžitkovú, vodu z vodovodu ako pitnú a na varenie.

Publikované: 04. 04. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Katka Strnadová