Oceľový pozinkovaný plech

Vlnitý pozinkovaný plech (alebo vlnitá oceľ) je zakrivený vlnitý plech vyrobený z nízkouhlíkových alebo uhlíkových zliatin. Oblasti jeho použitia sú pomerne široké: zvlnený povrch dáva tomuto typu valcovaného kovu veľkú pevnosť a tuhosť, ale je ľahší ako rovné plechy.

Vlnité plechy sú žiadané v stavebníctve:

 • pokrývačské práce;
 • výstavba plotov a kontajnerov;
 • výstavba klenutých a priemyselných budov (vrátane tenkostenných dočasných konštrukcií);
 • výstavba stropov v priemyselných budovách;
 • tvorba železničných a automobilových prvkov;
 • výstavba kanalizácie;
 • príprava štruktúr obranných polí chránených vrstvou zeminy a pod.

Vlastnosti a vlastnosti pozinkovaného plechu - vlny

Plech s vlnami je vyrobený ohýbaním za studena na valcoch. Základom je rolka valcovaná za studena alebo za tepla. Výrobky valcované za tepla sa používajú zriedka, sú cenovo výhodnejšie, ale vlny valcované za studena majú hladší povrch a dokonale rovnomernú hrúbku po celej dĺžke.

Aby sa zabránilo nadmernému napínaniu, vlnité plechy sa vytvárajú postupne. Hriadele sú profilované tak, že vlny sú umiestnené pozdĺž ich osi. Listy sú valcované priečne medzi valcami.

Charakteristiky vlnitej ocele sú zvyčajne nasledovné:
 • variácie šírky: od 390 do 1170 mm;
 • hrúbka: 1-4 mm;
 • výška vlny: 8-58 mm;
 • štandardná dĺžka: 6 m (na špeciálne objednávky je možné vyrobiť aj dlhšie).

Plechy sú tiež pokryté vrstvou zinku. Jednotná a hladká štruktúra pozinkovaného valcovaného kovu umožňuje ľahké zváranie, lakovanie, rezanie, tepelné spracovanie vlnitých plechov - vo všetkých prípadoch zostáva výrobok neporušený.

Charakteristiky oceľových plechov s vlnami sú rovnaké, preto je potrebné len zvoliť parametre plechu v závislosti od účelu použitia (šírka, výška vĺn a požadovaná dĺžka).

Výhody vlnitých oceľových plechov

Hlavnou výhodou sú vysoké prevádzkové a technické vlastnosti. Napríklad v porovnaní s klasickou sivou bridlicou je vlnitá oceľ odolnejšia voči opotrebovaniu a trvácnejšie.

Medzi ďalšie výhody: trvanlivosť a úhľadný vzhľad, nevyžaduje údržbu, relatívne nízka hmotnosť a ľahká preprava, odolnosť voči poveternostným a klimatickým podmienkam, UV a korózii z vlhkosti, šetrnosť k životnému prostrediu a absencia toxických látok v materiáli, odolnosť voči vysokej záťaži a mechanickým poškodením, ideálny hladký povrch, jednoduchosť opravy a výmeny jednotlivých segmentov, ako aj jednoduchosť inštalácie a možnosť prispôsobiť vlnitý plech požadovaným parametrom.

Pozinkovaná oceľ s vlnami je univerzálnym materiálom pre stavebné práce, ktorých konštrukcie vydržia niekoľko desaťročí za akýchkoľvek podmienok bez straty pôvodných vlastností.

Publikované: 10. 05. 2024

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Adéla Vlková